Jak gotować w żeliwie?

Emaliowane garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań mają wiele zalet i z powodzeniem sprawdzą się
w każdej kuchni. Wydobędą smak i aromat potraw, skrócą ich czas gotowania i sprawią, że nie będą one przywierały. Aby zachowały swoje właściwości przez wiele lat, należy pamiętać o kilku zasadach podczas ich użytkowania. 

Wielkość palnika

Naczynia kuchenne wykonane z żeliwa, charakteryzują się równomiernym rozkładem ciepła, dlatego należy dostosować rozmiar palnika do wykorzystywanego garnka. Palnik lub płomień powinien być mniejszy niż jego dno. Przy tak dobrym przewodnictwie cieplnym nie ma już potrzeby dodatkowego nagrzewania ścianek.

gaz

Moc grzania

ŻeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań należy rozgrzewać stopniowo, ponieważ materiał ten w wyniku ciepła rozpręża się, w związku z czym zbyt szybkie rozprężenie może je uszkodzić.
Z tego względu podczas gotowania na kuchenkach indukcyjnych nie wolno stosować funkcji typu Boost. Gotując na kuchenkach indukcyjnych należy pilnować potrawy
i reagować na to, co dzieje się w garnku poprzez mieszanie i zmniejszanie poziomu grzania. Najbezpieczniej jest stosować maksymalnie 75% mocy palnika, a podczas obróbki termicznej, gdy naczynie jest już rozgrzane, powoli zmniejszać stopień grzania lub temperaturę w piekarniku.

Czas

Każda potrawaPotrawa Przyrządź smaczne, zdrowe i wartościowe posiłki! potrzebuje konkretnej ilości czasu na to, aby nabrać smaku
i aromatu. GarnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań przyspieszają proces gotowania, jednak aby przygotowywana potrawaPotrawa Przyrządź smaczne, zdrowe i wartościowe posiłki! była smaczna, należy dać jej trochę czasu. Zwiększanie mocy grzania czy wielkości płomienia nie pomoże, a wręcz może uszkodzić garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań.

Tłuszcz

Pokrywająca garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań porcelanowa emalia dzięki swoim właściwościom minimalizuje ilość tłuszczu potrzebnego do smażenia. Pozwala to na przygotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! wielu dietetycznych i smacznych dań.

tluszcz

Szok termiczny

ŻeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania szybko się nagrzewa i długo trzyma temperaturę. Po zakończeniu gotowania lub pieczenia, garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań należy pozostawić do ostygnięcia. Szok termiczny powstały
w wyniku zalania gorącego naczynia zimną wodą może je trwale uszkodzić. Również bulion, woda i inne płyny dodawane podczas gotowania lub duszenia powinny mieć temperaturę pokojową.

Akcesoria do gotowania

W celu zapewnienia jak najdłuższej trwałości i funkcjonalności porcelanowej emalii zalecane jest stosowanie drewnianych lub wykonanych w tworzywa akcesoriów do gotowania. Przyrządy wykonane ze stali nie uszkodzą nieprzywierającej powłoki, ale mogą ją zmatowić i osłabić jej właściwości.

drewno

Przestrzegając powyższych zasad gotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! w garnkach żeliwnych z powłoką emaliowaną to sama przyjemność. Nic nie przywiera i nie przypala się, a za to cała potrawaPotrawa Przyrządź smaczne, zdrowe i wartościowe posiłki! jest gotowa zdecydowanie szybciej niż w tradycyjnych garnkach, pięknie pachnie i wyśmienicie smakuje.