Pierwszy garnek żeliwny – jaki wybrać?

Zakup pierwszego garnka wykonanego z żeliwa to poważna inwestycja. Odpowiednio dobrany i dopasowany do potrzeb może sprawić, że pokochasz żeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania, a zwykłe garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań pójdą w odstawkę. Jak wybrać garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwny, by tego nie żałować? Na co należy koniecznie zwrócić uwagę?

Rozmiar ma znaczenie

Podstawową kwestią jaką należy rozważyć, jest wielkość garnka. Niektóre typy garnków dostępne są w wielu rozmiarach. Najmniejsze mają średnicę 10 cm,
a największe 40 cm! Jak wybrać właściwy rozmiar? Wszystko zależy jak często i dla ilu osób przygotowywane są zazwyczaj posiłki. Dwuosobowej rodzinie spokojnie wystarczy 20- 25 cm naczynie, większa będzie potrzebowała największego dostępnego naczynia (40 cm). Im więcej osób do wykarmienia, tym potrzebny jest większy garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań.

rozmiary

Pomysł na… Obiad!

Wybrany garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań musi być również dostosowany do przygotowywanej w nim żywności. Jeśli często gotujesz jednogarnkowe obiady, przyda Ci się garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań okrągły
o średnicy ok. 25-33 cm. Gotujesz małe porcje lub mieszkasz sam? W zupełności wystarczą garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań o wymiarach do 20 cm. Gdy często zapiekasz całego kurczaka lub schab, przygotowujesz różnego rodzaju zapiekanki, najlepiej sprawdzą się garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań owalne o wymiarach do 40 cm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chrupiący chleb z garnka

Naczynia wykonane z żeliwa świetnie nadają się do wypieku ciast i chleba. Ich wielkość powinna być dostosowana do ilości członków rodziny lub odwiedzających Cię gości, tak by nie marnować żywności. Chleb najlepiej piec w garnkach powyżej 20 cm, zarówno owalnych jak i okrągłych.

chleb3

A może jeszcze deser?

Niewielkie garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań o średnicy 10 cm doskonale nadają się do przygotowania pysznych deserów. Od zapiekanych owoców, granoli, babeczek, muffinek po obłędne suflety. Warto zakupić zestaw garnuszków, dzięki temu deser będzie miał dodatkową rustykalną oprawę jeśli podasz go bezpośrednio na stół.

deser

Wygląd również się liczy

Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o kolor i estetykę. ŻeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań, szczególnie te pokryte emalią nie mogą mieć żadnych zadrapań, pęknięć, rys i uszkodzeń. Jedyne miejsce gdzie żeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania jest nieosłonięte emalią to rant naczynia. Brak emalii na wąskim brzegu zastosowano, ponieważ często podnoszona pokrywka mogłaby ją uszkodzić.

garnek

Cena garnków wykonanych z żeliwa jest wysoka i niewiele osób może pozwolić sobie na jednorazowy zakup większej ilości garnków. Należy jednak pamiętać że jest to inwestycja na lata – czasem nawet na pokolenia, a korzyści płynących z gotowania
w nich jest wiele. Dobrze dobrany pierwszy garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań zachwyci nawet najbardziej wymagające osoby i z łatwością spełni ich oczekiwania rozpalając miłość do żeliwa
i przekonanie, że nie ma lepszych garnków.