Jak gotować w garnkach żeliwnych?

garnki zeliwne

Przed zakupem garnków żeliwnych często zadajemy sobie różne pytania. Czy sposób przyrządzania dań w naczyniach żeliwnych różni się od gotowania w innych garnkach? Czy wydłuży to czas gotowania? Jak odpowiednio dbać o garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań?

Sposób gotowania

Zacznijmy od najbardziej podstawowego pytania: jak gotować w garnkach żeliwnych? Odpowiedź jest banalnie prosta! Gotujmy w nich „normalnie”.  Z naczyń żeliwnych korzystały już nasze babcie i nie miały z tym problemów. Obecnie technologia poszła do przodu, co zmieniło sposób tworzenia naczyń żeliwnych. GotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! w nich jest o wiele prostsze i przyjemniejsze niż w przypadku innego rodzaju naczyń. Ciągle udoskonalany proces ich wytwarzania sprawia także, że są o wiele bardziej wytrzymałe, niż te w których gotowały nasze babcie.

Moc palnika

Zaczynając przygodę z naczyniami żeliwnymi trzeba przygotować się na kilka zmian, które zasadniczo wpłyną na sposób gotowania. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań nagrzewają się bardzo szybko i aby uniknąć usterek, naczynie należy nagrzewać stopniowo. Nie zaleca się używania 100% mocy palnika oraz funkcji Boost. Dlatego też nigdy nie zostawiaj pustego garnka żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dańgo na włączonym palniku, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia naczynia.

Mieszanie

Znane wszystkim przepisy z opakowań kasz i makaronów, mówią by wrzucić produkt do zagotowanej, osolonej wody i gotować od czasu do czasu mieszając. Ta reguła nie dotyczy garnków żeliwnych emaliowanych. Do żeliwa pokrytego emalią nic nie przywiera, w przeciwieństwie do naczyń teflonowych czy ceramicznych. Dzięki temu nie musisz się już martwić się o gotowany produkt i możesz spokojnie zająć się pozostałą częścią posiłku. Tak samo jest w przypadku pieczenia czy smażenia potraw. Dania przywierają mniej niż w innych naczyniach. Niestety nie można całkowicie zrezygnować z tłuszczu.

Zdejmowanie, zalewanie, mycie

GarnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań są bardzo solidne i ciężkie. Ma to swoje zalety, m.in. zapobiega przewróceniu się naczynia. O wadze naczyń żeliwnych należy pamiętać jednak przy zdejmowaniu ich z palnika. Gorącego garnka nie wolno zalewać zimną wodą – może to doprowadzić do uszkodzenia naczynia. Sposób mycia należy dostosować do rodzaju żeliwa, z jakiego wykonany jest garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań.

GotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! w naczyniach żeliwnych nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Przeciwnie, tego typu naczynia są o wiele prostsze i przyjemniejsze w użyciu. Wystarczy tylko pamiętać o kilku prostych zasadach.