Czyszczenie naczyń żeliwnych. Czy można je myć zmywarce?

Mycie naczyń żeliwnych nie różni się zbytnio od czyszczenia zwykłych garnków czy patelni. Jedyne, czego należy się wystrzegać, to czyszczenia ich w zmywarkach. Pozwoli to na dłuższe używanie naczyń w nienaruszonym stanie. Lepiej też nie szorować ich ostrymi zmywakami.

Mycie naczyń żeliwnych emaliowanych i nie pokrytych emalią

Naczynia żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań, które nie są pokryte emalią, dosyć łatwo pochłaniają wszelkie zapachy. Z tego powodu trzeba je myć po bieżącą wodą, ręcznie, w delikatnych płynach lub mleczkach. Do ich czyszczenia nie wolno używać zmywarki. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że wchłoną zapach detergentów, który później wyczujemy w przygotowywanych w nich daniach.

Inaczej wygląda kwestia żeliwnych garnków i patelni pokrytych emalią. Emalia chroni naczynia przed wchłonięciem zapachów. Można je zatem czyścić zwykłymi kuchennymi detergentami i myć w zmywarce. Należy się jednak zastanowić nad tym drugim rozwiązaniem, ponieważ intensywność czyszczenia w zmywarce może zmatowić naczynia. Tym samym ich przydatność do użycia zostanie skrócona.

ŻeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania pokryte emalią jest odporne na rdzewienie. Dla pewności jednak po umyciu naczynia należy je przetrzeć papierowym ręcznikiem.

Zasady czyszczenia naczyń żeliwnych

Przy czyszczeniu naczyń żeliwnych należy przestrzegać następujących zasad:

 

Powiązane Artykuły

garnek Czy garnki żeliwne to naczynia na cały rok? 30 października 2016
garnki-zeliwne Czy naczynia żeliwne pochłaniają zapach jedzenia? 15 października 2016