Dlaczego warto zmienić garnki na żeliwne?

GarnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań projektowane i produkowane są z myślą o osobach, którym zależy na trwałych i solidnych naczyniach – takich, w których z łatwością można przygotować zdrowe posiłki dla całej rodziny. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów
w produkcji takich przedmiotów sprawia, że spełnią one oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Inwestycja na lata

ŻeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania to niezwykle trwały materiał, a warstwa pokrywającej go emalii dodatkowo zwiększa jego wytrzymałość mechaniczną na zarysowania i uderzenia. Prawidłowe użytkowanie i właściwa konserwacja zagwarantują, że garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań będą mogły być wykorzystywane przez całe życie nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Smak

GarnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań wykonane z żeliwa korzystnie wpływają na smak i aromat przygotowywanych w nich potraw, zapewniając niezapomniane wrażenia smakowe za każdym razem, niezależnie od stopnia eksploatacji.

Knife-with-blocks-of-bell-pepper-license-free-CC0Uniwersalność

Naczynia żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań doskonale sprawdzają się podczas gotowania, duszenia, pieczenia, smażenia, zapiekania czy odgrzewania potraw różnego rodzaju. Z powodzeniem można w nich przygotowywać zupy, sosy, mięsa, ryby, owoce morza, pasztety, zapiekanki, dania warzywne, makarony, ryże, kasze, kompoty, a nawet desery. Ogromną zaletą jest możliwość wykorzystywania tych garnków na kuchenkach gazowych, ceramicznych, indukcyjnych i elektrycznych. Równocześnie wstawienie naczynia do nagrzanego piekarnika nie wpłynie nie wpłynie niekorzystnie na żadną z ich właściwości, co może się zdarzyć w przypadku zwykłych garnków. Dzięki zastosowaniu powłoki emaliowanej wyroby żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań mogą być myte w zmywarkach do naczyń.

Emalia

Zastosowanie ceramicznej emalii znacząco wpływa na zmniejszenie przywierania przygotowywanych potraw, równocześnie pozwalając na wykorzystanie mniejszej ilości tłuszczu podczas ich obróbki termicznej. To z kolei wpływa na zmniejszenie kaloryczności dań, ułatwia zmianę nawyków żywieniowych oraz kontrolę stosowanej diety. Emalia użyta w garnkach Godin jest ekologiczna, bezpieczna dla zdrowia, a co najważniejsze – nie reaguje z przygotowywaną żywnością, nawet
z produktami o kwaśnym odczynie.

pomidorekRównomierny rozkład ciepła

ŻeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania charakteryzuje się bardzo dobrym przewodnictwem cieplnym, dzięki czemu szybko się nagrzewa, równomiernie rozprowadza ciepło na całej powierzchni naczynia i przez długi czas utrzymuje temperaturę. Rozkład ciepła zmniejsza czas przygotowania potraw, zużycie energii i umożliwia stałą cyrkulację płynów wewnątrz garnka, zapewniając soczystość przygotowanych dań. Dodatkowo estetyczne wykonanie garnków umożliwia serwowanie ich bezpośrednio na stół bez obaw, że podana potrawaPotrawa Przyrządź smaczne, zdrowe i wartościowe posiłki! szybko wystygnie.

Zakup naczyń wykonanych z żeliwa z powłoką emaliowaną to doskonała inwestycja w zdrowe gotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! . Dodatkowo wysoka jakość wykonania oraz zastosowanie emalii gwarantuje, że garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań zachowają wszystkie swoje właściwości przez wiele lat, mimo intensywnego i codziennego użytkowania.