Jak dbać o garnki żeliwne?

GarnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań to inwestycja na długie lata, pod warunkiem, że będą prawidłowo użytkowane, przechowywane i pielęgnowane. Tylko wtedy zachowają wszystkie swoje właściwości. Oferowane przez nas garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań pokryte są warstwą porcelanowej emalii, która pod względem konserwacji nie jest tak wymagająca jak surowe żeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania. Jednak nie oznacza to, że nie trzeba o nie dbać.

GotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie!

GarnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań należy nagrzewać stopniowo. Dlatego podczas gotowania nie powinno się ustawiać pod nimi dużego płomienia lub grzania. W przypadku kuchenek indukcyjnych to samo dotyczy funkcji Boost. Należy pamiętać, że żeliwoŻeliwoŻeliwo rozprowadza ciepło równomiernie i stopniowo pozwalając na całkowitą kontrolę procesu gotowania znakomicie przewodzi ciepło i wraz ze wzrostem temperatury lekko się rozpręża. Szybkie nagrzewanie, a co za tym idzie nagłe rozprężenie, spowoduje uszkodzenie
i utratę części właściwości naczynia.

gotowanie

Akcesoria kuchenne

Podczas gotowania, smażenia czy duszenia, najlepiej używać drewnianych lub silikonowych tekstyliów. Metalowe przyrządy nie uszkodzą warstwy emalii, ale
z czasem mogą ją zmatowić, co negatywnie wpłynie na jej nieprzywierające właściwości.

Szok termiczny

GarnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań nie są odporne na nagłe zmiany temperatury. Nie tylko nie należy ich szybko nagrzewać, ale również i schładzać. Po zakończeniu gotowania lub smażenia, naczynie należy odstawić do wystudzenia i dopiero wtedy można je umyć lub schować.

Mycie

Zastosowana ceramiczna emalia nie wchłania detergentów, dlatego może być myta ręcznie wodą z ich dodatkiem. Chociaż producenci zezwalają również na mycie żeliwnych garnków emaliowanych w zmywarkach, lepiej jednak myć je ręcznie, ponieważ zmywarka może zmatowić powłokę nieprzywierającą.

made in france

Natłuszczanie

Aby dobrze zabezpieczyć garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań, dobrze jest co jakiś czas po umyciu przetrzeć je ręcznikiem papierowym delikatnie nasączonym olejem roślinnym. Dzięki temu prostemu zabiegowi powłoka nieprzywierająca zachowa swoje właściwości na dłużej.

Przechowywanie

Pomimo, że emalia jest odporna na zarysowania, nie należy układać naczyń
i garnków jeden na drugim. Powinny być przechowywane osobno, ponieważ podczas wyciągania z półki mogą się zarysować lub wypaść i uszkodzić.

Niezależnie od daty zakupu i intensywności użytkowania emaliowane o garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań należy dbać już od pierwszego użycia. Zagwarantuje to ich długą  trwałość
z zachowaniem wszystkich swoich właściwości.