Przepis na pyszny i puszysty chleb z żeliwnego garnka

Dobry chleb wymaga czasu, jednak smak własnoręcznie wykonanego bochenka w pełni wynagradza wysiłek i cierpliwość włożone w jego przygotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! . Złocista i chrupiąca skórka, miękki miąższ i ten niesamowity aromat rozchodzący się po całym domu. Czegóż chcieć więcej? Przepisu na sprawdzony chleb!

Składniki:

  • 350 g mąki pszennej chlebowej typ 750 lub 850,
  • 100 g mąki graham,
  • 350 g wody,
  • 20 g drożdży (można zastąpić 2 płaskimi łyżeczkami suszonych),
  • 9 g soli,
  • 1 płaską łyżeczkę cukru,
  • 1 łyżka siemienia lnianego (może być mielony),
  • 1 łyżka nasion czarnuszki.

Opcjonalnie:

  • 2 łyżki ulubionej mieszanki ziół

chleb
Sposób przygotowania:

1. W szklance zalej drożdże 2-3 łyżkami letniej wody, a następnie dodaj cukier. Całość odstaw na 10 -15 minut w ciepłe miejsce.

2. Sól również rozpuść w niewielkiej ilości wody. DodanieDanieDzięki żeliwnym garnkom przygotujesz pyszny i zdrowy obiad! jej w formie krystalicznej do ciasta może spowodować uszkodzenie komórek drożdży, a co za tym idzie pogorszenie właściwości wypiekowych. Chleb nie wyrośnie tak ładnie, jak powinien.

3. W dużej misce połącz mąkę z wodą, siemieniem i czarnuszką, a następnie kolejno dodaj drożdże i sól. Pamiętaj – drożdże zawsze przed solą!

4. Podczas wyrabiania ciasta, można posiłkować się mikserem. Ustaw szybkie obroty i wyrabiaj ciasto maksymalnie 10 minut. Na koniec można dodać zioła i delikatnie wymieszać całość.

5. Ciasto odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Przykryj je wilgotną ściereczką, aby wierzch nie był wysuszony. Chlebek wyrasta około dwóch godzin. Po upływie połowy wyznaczonego czasu, należy delikatnie wyciągnąć ciasto z miski, uformować bochenek i ułożyć na stolnicy lub ściereczce obsypanej mąką.

6. Gdy bochenek jest już uformowany i ponownie wyrasta należy nastawić piekarnik i rozgrzać garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań w 220-250 st. Celsjusza przez ok 45 minut.

7. Aby sprawdzić czy bochenek jeszcze wyrasta, można zrobić próbę palca. Delikatnie, ale szybkim i zdecydowanym ruchem dotknij ciasta. Jeżeli odcisk wraca na swoje miejsce bochenek potrzebuje jeszcze trochę czasu. Jeżeli odcisk podniesie się do połowy wysokości reszty chlebka oznacza to, że jest w pełni gotowy do pieczenia.

8. GarnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań wyjmij ostrożnie z piekarnika, włóż do niego bochenek, przykryj pokrywką, wstaw do piekarnika i piecz 25-30 minut w 220 st. Celsjusza. Po upływie czasu zdejmij pokrywkę i piecz kolejne 10-15 minut do zarumienienia skórki.

9. Po wyjęciu chleba z piekarnika od razu wyjmij go z garnka i połóż na kuchennej kratce. Chleb szybciej wystygnie i będzie miał chrupiącą skórkę również od spodu. Pozostawiony w ciepłym naczyniu chleb zrobi się miękki i zakalcowaty.

Powiązane Artykuły

Słodkie czekoladowo-orzechowe suflety 15 kwietnia 2016
Przepis na pyszny kociołek z ogniska 6 września 2016