Czasem pomimo dbałości i regularnej pielęgnacji, wewnątrz garnków może pojawić się biały osad. Co zrobić w takim przypadku? Jak usunąć skutecznie osad równocześnie nie narażając garnków na uszkodzenie?
Dlaczego pojawia się biały osad na emalii?
Pojawienie się białego osadu na garnkach jest czymś całkowicie normalnym i nie świadczy o złym użytkowaniu lub wadliwości danego egzemplarza. Najczęściej dotyczy garnków z porcelanową powłoką nieprzywierającą. Podczas gotowania, pieczenia i obróbki termicznej żywności, w wyniku działania wysokich temperatur z mięs, warzyw i nasion roślin strączkowych wytrącają się składniki mineralne w postaci soli m. in. wapnia, sodu, potasu. To one są odpowiedzialne za tworzenie się białych zacieków na ściankach lub dnie naczynia.
Kiedy pojawia się biały osad?
Osad nie jest widoczny podczas gotowania lub smażenia. Najczęściej dostrzegalny jest dopiero po umyciu i osuszeniu naczynia. Sole osadzone na ściankach ciężko jest domyć i czasem nawet utrzymują się nawet pomimo wielokrotnego mycia i płukania.
Jak skutecznie usunąć osad z emalii?
Nigdy nie szoruj i nie próbuj siłą usunąć osadu! Istnieją dwa skuteczne i banalnie proste sposoby rozprawienia się z uciążliwymi zaciekami. Pierwszy z nich polega na dokładnym przetarciu garnka ręcznikiem nasączonym olejem jadalnym. Po przetarciu garnek najlepiej odstawić do szafki i nie używać go przez kilka godzin. Drugim sposobem jest zagotowanie
w garnku wody z dodatkiem kwasku cytrynowego. Po ostudzeniu i przepłukaniu naczynia pod bieżącą wodą, osad powinien zniknąć.
Jak zapobiegać powstawaniu osadu?
Tłuszcz zapobiega osadzaniu się wytrąconych podczas gotowania pierwiastków i soli. Ponieważ garnki z powłoką emaliowaną nie wymagają dodatku tłuszczu podczas gotowania czy smażenia, osad łatwiej osadza się na ściankach i dnie. Aby temu zapobiec warto co jakiś czas przetrzeć garnki
ręcznikiem papierowym nasączonym dowolnym olejem jadalnym.
Ważnym czynnikiem wpływającym na szybkość powstawania osadu jest woda z kranu. Wszystko zależy od jej składu oraz dodatków stosowanych podczas jej uzdatniania. Część z nich będzie wpływała na szybsze powstawanie zacieków i osadów, część wręcz przeciwnie. Skład wody może różnić się w zależności od regionu Polski, jej ujęcia i stosowanych etapów oczyszczania i uzdatniania.
Podczas użytkowania garnków żeliwnych z powłoką nieprzywierającą należy pamiętać, że osad nie jest groźny dla zdrowia i z łatwością można się go pozbyć.