Domowe przetwory z garnków żeliwnych – powidła i dżemy

Latem nasz jadłospis staje się niezwykle kolorowy. Stragany i stoiska uginają się od ciężaru wielu rodzajów świeżych, soczystych i aromatycznych produktów, które tylko czekają, by je zjeść. Każdy znajdzie coś dla siebie wśród tylu rodzajów owoców i warzyw. Niestety sezon na większość owoców jest bardzo krótki, a mrożone nie zawsze smakują tak samo dobrze. Decydując się na własnoręczne przygotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! przetworów owocowych z powodzeniem można zamknąć cząstkę ciepłego i słonecznego lata w słoiku.

Nie ma dżemu bez dobrych surowców

Kluczem do smakowitego sukcesu są dobrze wybrane owoce – bez nich nic się nie uda. Aby dżem lub powidła zachwycały swoim smakiem, wykorzystane do ich zrobienia owoce muszą być w pełni dojrzałe, soczyste, słodkie i najwyższej jakości, ale przede wszystkim świeże. Próbując „ratować” nadpsute, obite lub niedojrzałe owoce i dodając je do dżemu, zmarnujesz tylko swój czas, a także pieniądze.

jagódki

Dlaczego garnkiGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań żeliwneGarnki ŻeliwneWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu i poprawia walory smakowe oraz wartość odżywczą dań są najlepsze do robienia domowych przetworów?

Domowe przetwory owocowe potrzebują czasu. Szczególnie wymagające, pod tym względem, są powidła. W tradycyjnych, babcinych przepisach prażenie śliwek trwa nawet 4 dni! GarnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań ustawiany jest wtedy na maleńkim płomieniu lub wypiekany w piekarniku. Dopiero wtedy są najsmaczniejsze i nabierają swojego niepowtarzalnego smaku i aromatu. Powolne gotowanieGotowanieZobacz jak gotować zdrowo i smacznie! bez ryzyka przypalenia jest możliwe właśnie w garnkach żeliwnych. Doskonałe przewodnictwo cieplne oraz jego równomierny rozkład sprawia, że przetwory wręcz „robią się same”. Zarówno w przypadku powideł jak i dżemów nie powinno się mieszać owoców podczas prażenia. Ułatwia to odparowanie wody, a co za tym idzie otrzymanie preferowanej gęstości danego przetworu bez konieczności dodatku pektyn lub substancji żelujących. Wybierając żeliwny garnekGarnek ŻeliwnyWyprofilowana pokrywa stwarza zamknięty obieg pary i wody w naczyniu, co poprawia walory smakowe i wartość odżywczą dań do przygotowania owocowych przetworów masz pewność, że będą one nie tylko smaczne, ale również  zdrowe i odpowiednie dla całej rodziny.

dzem

Z cukrem czy bez?

Obecnie bardzo dużą uwagę poświęca się dodatkowi cukru do różnych produktów spożywczych. I słusznie – według najnowszych zaleceń żywieniowych należy obniżać spożycie cukrów prostych, szczególnie tych dodawanych do potraw i produktów spożywczych. Smaczne i słodkie dżemy lub powidła jak najbardziej można otrzymać bez dodatku białego cukru.  Aby tego dokonać należy długo prażyć owoce z niewielkim dodatkiem wody. Pod koniec prażenia można dodać niewielką ilość soku z cytryny i/lub jabłkowego. Wit. C zapobiegnie zmianie koloru, a sok jabłkowy w razie potrzeby doda słodyczy. Ponieważ cukier w dżemie pełni rolę konserwującą, przetwory owocowe bez dodatku cukru należy koniecznie pasteryzować.