Artykuł Przepis na chleb dyniowy w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Aby przygotować bezglutenowy chleba dyniowy użyj puree zrobionego z dyni i połącz je z mąką ryżową i ziemniaczaną bądź inną mieszanką mąk bez dodatku pszenicy. Pozostałe składniki potrzebne do wypieku to: suszone drożdże instant, sól oraz letnia woda. Przyrządzając chleb postępuj w opisany powyżej sposób.
Artykuł Przepis na chleb dyniowy w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Urządzasz kuchnię? Nie zapomnij o garnkach żeliwnych! pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Urządzając kuchnię najwygodniej będzie sporządzić listę niezbędnych rzeczy, aby przy gotowaniu obiadu lub pieczeniu ciasta nie zostać nieprzyjemnie zaskoczonym. Przedmioty, które powinny znaleźć się w każdej kuchni to:
W kuchni przydadzą się garnki, patelnie oraz naczynie żaroodporne. Należy zwrócić uwagę na jakość kupowanych naczyń, które powinny nam służyć przez wiele lat. Odpowiednim wyborem są np. garnki żeliwne, które doskonale przewodzą ciepło. Można ich używać na kuchenkach gazowych, ceramicznych, indukcyjnych oraz elektrycznych. Emaliowane naczynia firmy Godin można myć w zmywarce. Są odporne na rdzę oraz zmniejszają ryzyko przywierania potraw do dna. Każdy garnek ma dopasowaną rozmiarowo, wyprofilowaną pokrywkę, która tworzy zamknięty obieg pary wodnej. Dzięki temu w naczyniach Godin można nie tylko smażyć, piec i gotować w tradycyjny sposób, ale także przyrządzać niskokaloryczne potrawy na parze.
Dobrze jest wyposażyć się w trzy rondle o różnych rozmiarach i kształtach, np. okrągłym i owalnym. Oprócz tego warto przeznaczyć osobny garnek do gotowania ryżu i makaronu. Kupując garnki żeliwne, które długo zatrzymują ciepło warto też wyposażyć się w dębowe podstawki. Dzięki nim możemy postawić gorący garnek na blacie bez obawy o jego zniszczenie.
Oprócz garnków warto też kupić patelnie z pokrywką: jedną o zwykłej głębokości, a drugą nieco głębszą np. do duszenia potraw. W kuchni przydadzą się także brytfanna do pieczenia ciast oraz naczynie żaroodporne.
Artykuł Urządzasz kuchnię? Nie zapomnij o garnkach żeliwnych! pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Przepis na ciasto czekoladowe w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Ciasto czekoladowo-migdałowe przygotujesz z dodatkiem likieru migdałowego Amaretto i zmielonych migdałów. Możesz dodać do niego także pół kostki masła.
Ciasto czekoladowe zyska ciekawy smak po przełożeniu go kremem kasztanowym. Do jego zrobienia potrzebujesz:
Przyrządzenie kremu kasztanowego jest niesamowicie łatwe: wystarczy, że ubijesz wszystkie składniki na jednolitą masę. Użyj do tego końcówek miksera, które służą do ubijania białek.
Równie pyszny krem, którego warto użyć do brownie przygotujesz na bazie:
Ciasto czekoladowe wyśmienicie smakuje także z dodatkiem chili lub truskawek. Do masy na brownie warto też wlać półsłodkie bądź czerwone wino. Deser po upieczeniu można podać np. z lodami.
Ciasto będzie jeszcze słodsze i bardziej nasycone, jeśli udekorujesz je polewą czekoladową. Przygotujesz ją z gorzkiej bądź deserowej czekolady i masła lub też ze śmietany kremówki.
Artykuł Przepis na ciasto czekoladowe w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Gotowanie na parze w naczyniach żeliwnych pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Gotowanie na parze pozwala zachować wartości odżywcze potraw w jak najwyższym stopniu. Podczas tradycyjnego gotowania wiele cennych składników, szczególnie witamin rozpuszczalnych w wodzie (np. witamin z grupy B bądź witaminy C), pozostaje w wodzie lub bulionie.
Dania przyrządzane w parowarze lub garnku żeliwnym przeznaczonym do tego typu obróbki są bardzo aromatyczne. Przyprawia się je ulubionymi ziołami. Para wytwarzająca się podczas gotowania dodatkowo wzmacnia ich smak. Nie używa się natomiast soli, ani tłuszczu. Potrawy są słone dzięki soli naturalnie znajdującej się w produktach. Jej smak także intensyfikuje para wodna. Wytapia także tłuszcz np. z mięsa, dzięki czemu dania stają się lekkostrawne i niskokaloryczne. Przyrządzane w ten sposób posiłki może jeść każdy: w tym również dzieci, osoby starsze oraz cierpiące na problemy żołądkowe.
Dzięki gotowaniu na parze organizm zostaje oczyszczony z toksyn i złogów. Ta metoda pozwala też uniknąć substancji, które pojawiają się np. w trakcie smażenia i są szkodliwe dla ludzkiego organizmu.
Garnki żeliwne mają perforowane wkłady do gotowania na parze bądź – jak garnki Godin – wyprofilowaną pokrywę, która wytwarza obieg wody i pary. Każde naczynie ma specjalnie dopasowaną przykrywkę, dzięki czemu obieg jest zamknięty. Sprawia to, że potrawy zyskują intensywny smak i zachowują wartości odżywcze.
Na parze można gotować zarówno ryby, mięsa, pulpety, jak też warzywa, makarony bądź owoce morza. Swoje wartości odżywcze zachowają warzywa liściaste, np. szpinak jak też bulwiaste – ziemniaki. Ważne, aby w ten sposób przygotowywać jedynie produkty bez skaz, ponieważ gotowanie na parze wzmacnia smak.
Mięso przed przyrządzeniem warto pokroić na równe kawałki, a ryby skropić sokiem cytrynowym i gotować na parze nie tylko z wody, ale też wina lub bulionu. Ryba ugotowana w ten sposób zdecydowanie zyskuje na soczystości. To częsty problem przy przyrządzaniu, przez który wiele osób rezygnuje z dań rybnych. Metoda gotowania na parze jest idealna także w przypadku owoców morza. Przygotowuje się je na parze z tzw. sosu własnego. Idealnym dodatkiem do potraw jest ryż przyrządzony w ten sam sposób – jego smak również będzie bardziej intensywny.
Artykuł Gotowanie na parze w naczyniach żeliwnych pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Duszenie i smażenie potraw w garnkach żeliwnych pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Do duszenia potraw najlepiej wybierać płytkie i owalne garnki. Można w nich przygotować danie jednogarnkowe, np. makaron z warzywami. W garnkach żeliwnych można z powodzeniem udusić ulubione mięso z warzywami, żeberka lub łopatkę wieprzową, a także drób: kurczaka bądź kaczkę.
Potrawy w garnkach żeliwnych duszą się w sosie własnym. To sprawia, że mają niepowtarzalny, głęboki i intensywny smak. Aromat dań duszonych w naczyniach żeliwnych także zachwyca. Oprócz tego, garnki emitują niewielką ilość żelaza, które jest istotne w naszej diecie.
Zalety smażenia w garnkach żeliwnych są następujące:
Podczas używania naczyń żeliwnych należy przestrzegać następujących zasad:
Artykuł Duszenie i smażenie potraw w garnkach żeliwnych pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Przepis na pieczoną karkówkę w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Oprócz cebuli można dodać też inne warzywa, np. paprykę lub ziemniaki i zapiec je razem z mięsem.
Garnek żeliwny sprawi, że mięso będzie miękkie i nie będzie się kruszyło. Odpowiednio długie marynowanie karkówki zapewni jej soczystość.
Karkówkę możesz podawać zarówno na zimno, w formie wędliny, jak i podgrzaną. To sycące danie, które najlepiej zestawić z ziemniakami lub ryżem. Mięso będzie pyszne wraz z surówką ze świeżych warzyw.
Przed podaniem pieczeni na ciepło najlepiej podgrzać ją w tym samym garnku, w którym została przygotowana. Naczynia żeliwne dokładnie rozprowadzają ciepło i zatrzymują je na długi czas. Dzięki temu będzie można podać dokładkę dania bez ponownego podgrzewania go.
Artykuł Przepis na pieczoną karkówkę w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Garnki żeliwne są uniwersalne – brytfanna i garnek w jednym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Naczynia żeliwne mogą być używane na kuchenkach elektrycznych, gazowych, ceramicznych oraz na płytach indukcyjnych. Można je także wstawiać do piekarnika bez obawy o uszkodzenie tworzywa, z którego zostały wykonane. Garnki z żeliwa są bowiem wypalane w bardzo wysokich temperaturach (od 850 do 1450 stopni).
Naczynia żeliwne mogą pełnić zarówno funkcję brytfanny, jak też zwykłego garnka. W garnku żeliwnym można z powodzeniem przygotować potrawę jednogarnkową, nawet dla całej rodziny. Dostępne w różnych rozmiarach naczynia nadają się do smażenia, gotowania, pieczenia oraz duszenia. Są idealne do przyrządzania zup, gulaszów i makaronów. Można w nich usmażyć powidła i przygotować ciasto na racuchy, a także piec nimi w piekarniku.
Każdy z garnków Godin posiada dopasowaną pokrywę, w której jest wytwarzany obieg wody i pary. To sprawia, że przyrządzane potrawy są soczyste i aromatyczne. Dodatkowo żeliwo, z którego są wykonane naczynia, znacząco skraca czas pieczenia potraw.
Garnki żeliwne charakteryzuje doskonałe przewodnictwo cieplne. Rozgrzewają się równomiernie, co pozytywnie wpływa na proces przygotowywania potraw. Nie należy się obawiać o przypalone w jednym i niedopieczone w drugim miejscu danie. Nie ma też konieczności podlewania mięs lub makaronów wodą bądź sosem. To oszczędza czas i pozwala się skupić na przygotowaniu dodatków lub np. umyciu naczyń. Po wstawieniu potrawy do piekarnika nie trzeba zmieniać ustawienia pokręteł np. z grzania od góry na grzanie na dół lub włączanie termoobiegu. Wystarczy wybrać program bądź termoobieg i zostawić danie w środku na zalecany w przepisie czas.
Garnki żeliwne zatrzymują ciepło na długo. To pozwala na dołożenie kolejnej porcji lub nakarmienie spóźnialskiego gościa bez konieczności ponownego podgrzewania.
Garnki żeliwne są bardzo trwałe. Przy zachowaniu odpowiednich reguł użytkowania będzie można ich używać przez wiele lat. Emaliowana powłoka garnków zapobiega rdzewieniu naczyń. Warto pamiętać, aby nie wlewać zimnej wody do rozgrzanego garnka i konserwować go co jakiś czas, smarując wnętrze jadalnym tłuszczem.
Artykuł Garnki żeliwne są uniwersalne – brytfanna i garnek w jednym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Ciasto drożdżowe pieczone w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Kiedy ciasto wyrośnie, wstaw je do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz przez 50 minut.
Aby przygotować ciasto drożdżowe z kakao, postępuj według instrukcji zamieszczonej powyżej do momentu dodania rodzynek i odstawieniu ciasta w ciepłe miejsce. Po wyrośnięciu rozwałkuj ciasto na stolnicy i wysyp na nie kakao. 6 łyżek to wystarczająca ilość, ale jeśli chcesz, możesz użyć go więcej. Kakao posyp cukrem i połóż na nie margarynę. Zwiń ciasto, włóż je do żeliwnego garnka wysmarowanego tłuszczem i posypanego mąką. Pozostaw ciasto do wyrośnięcia, aż wypełni całe naczynie, a następnie upiecz w piekarniku.
Nadzienie orzechowe do ciasta drożdżowego przygotujesz ze 100 g zmielonych orzechów, 100 g cukru i 100 ml śmietany. Zagotuj śmietanę z cukrem, a następnie zdejmij garnek z kuchenki i dodaj orzechy. Przykryj naczynie z nadzieniem pokrywką. Po wyrośnięciu ciasta, rozwałkuj je i przekrój na trzy długie paski. Na każdym pasku ułóż farsz i zwiń ciasto. Ułóż rolady z nadzieniem w garnku żeliwnym posmarowanym tłuszczem i posypanym mąką
i upiecz.
Artykuł Ciasto drożdżowe pieczone w garnku żeliwnym pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Garnki żeliwne Godin – rabat pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Odpowiedzią na wysokie wymagania są garnki żeliwne. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę, francuska firma Godin, producent mogący pochwalić się 200-letnim doświadczeniem w pracy z żeliwem, i którego wyroby doceniane są na całym świecie.
Uniwersalność, wytrzymałość, łatwość utrzymania to tylko początek listy zalet garnków żeliwnych. Koniecznie wspomnieć trzeba także o specjalnie wyprofilowanej pokrywie, która tworzy wewnątrz naczynia zamknięty obieg pary, a tym samym pozwala zachować wartości odżywcze i walory smakowe potraw.
Specjalna emalia spożywcza, która pokrywa garnki na zewnątrz i wewnątrz sprawia, że potrawy nie przywierają. Dzięki temu garnki są łatwiejsze w utrzymaniu. Można myć je także w zmywarkach.
Garnki żeliwne to również gwarancja smaku. Specjalnie wyprofilowana pokrywa, która tworzy wewnątrz naczynia zamknięty obieg pary i wody, pozwala zachować wartości odżywcze potraw i poprawić ich walory smakowe.
Dla czytelników bloga przygotowaliśmy specjalną ofertę.
Nie czekaj i skorzystaj z 5% rabatu!
Artykuł Garnki żeliwne Godin – rabat pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Artykuł Racuchy z owocami pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>Racuchy to pyszna przekąska, która nie wymaga wiele przygotowań. W przypadku racuchów drożdżowych najwięcej czasu zajmie wyrośnięcie ciasta.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Jeśli starasz się unikać smażonych potraw, możesz też upiec racuchy. Wstaw je do rozgrzanego do około 180 stopni Celsjusza piekarnika i piecz przez 20 minut. Powinny być rumiane.
Racuchy możesz przygotować także z jogurtu naturalnego, jaj, mąki, proszku do pieczenia, ale bez użycia drożdży. Ciasto przypraw cukrem wanilinowym, cynamonem oraz przyprawą do piernika.
Do środka racuchów możesz dodać nie tylko jabłka, ale też inne ulubione owoce. Placki będą pyszne z rabarbarem, śliwkami, wiśniami czy jagodami. W zimie najlepiej wykorzystać mrożone owoce lub te zalane syropem. Racuchy z dodatkiem suszonych śliwek, brzoskwiń lub rodzynek również będą wyśmienite. Pamiętaj jednak, aby namoczyć je przed włożeniem do ciasta. Zamiast owoców można też posmarować placki dżemem: figowym, brzoskwiniowym bądź wiśniowym. Racuchy pyszne są także ze słodką śmietanką lub bitą śmietaną.
Artykuł Racuchy z owocami pochodzi z serwisu Smaczne życie.
]]>